קונדליני יוגה היא תרגול המיועד לעורר מודעות והתפתחות רוחנית בעולם החומר. דרך התרגול נוכל לחוות את עצמנו בדרכים שונות ממה שהכרנו, לשנות הרגלים ולהביא יותר מודעות לכל דבר שנעשה. כל זה בכלים היוגים שתומכים בהשקטת הפעילות המנטלית והמטרה הסופית שהיא סמדהי, או ריכוז מדיטטיבי שינו תלוי באובייקטים חיצוניים. התרגול מותאם לבעלי ובעלות הבית החיים בעולם. יש בתרגול משהו עבור כל איש ואישה, בכל מצב פיזי, רגשי ומנטלי. התרגול מיועד להפגיש אותנו עם עצמנו או ה-עצמי ברמות עמוקות ולזכך עבורנו את הידיעה אודות העצמי. בתרגול המערבי המודרני, כפי שהביא אותו יוגי בהג'אן בשנות ה-60 למערב, משולבים ההיבטים השונים של התרגול היוגי, מנטרה, אסאנה (תנוחה), מדיטציה, פראניאמה (תרגילי נשימה) כמו גם בהקטי (דבקות), לימוד עצמי ודגש על אורח חיים יוגי. התרגול בנוי מסטים של תרגילים (קריות) המכוונים את האנרגיה לעבודה על מקום מסוים בגוף הפיזי, או אלו הרגשי, המנטלי והרוחני. התרגול היוגי מתייחס לאדם כישות הוליסטית המורכבת ברבדים שונים ודרך הקריות והמדיטציות אנחנו עובדים על חיזוק ואיזון כל הרבדים הללו.  

מהי אנרגיית הקונדליני?

הקונדליני מוזכרת בטקסטים שונית בפילוסופיה ההודית. החל מהקונדליני יוגה אופנישד ועד לסירי גורו גראנט סהיב, האנרגיה המיסתורית -מיסטית הזו נמצאת בתוך האדם כמקור להתפתחות ותודעה רחבה.

אנרגיית הקונדליני מתוארת בטקסטים הטנטרים ממסורת השיויזם הקשמירי ככזו שנמצאת רדומה בבסיס ובמצב הרדום שלה היא אנרגיה רעילה וחסרת מודעות. ברגע שהקונדליני מתעוררת, היא עולה במעלה עמוד השדרה והופכת את הרעל של הבורות לכוח משחרר (Flood, 2006:161).

בטקסט אחר בשם האטה יוגה פרדיפיקה (אור הכוח של היוגה) מתוארת אנרגיית הקונדליני כמפתח הפותח את הדלת לחירות, או למוקשה, לשחרור האולטימטיבי היוגי.

כאשר אנחנו מעירים את אנרגיית הקונדליני דרך התרגול אנחנו מעוררים גם ערוצי אנרגיה רבים הנמצאים בגופנו (Nadi). האנרגיה מתחילה לנוע במעלה עמוד השדרה דרך מערכת הצ'קרות, גלגלי האנרגיה הנמצאים לאורך שלושת ערוצי האנרגיה המרכזיים. התנועה של הקונדליני במעלה הצ'קרות מחוללת תנועה אנרגטית טרנספורמטיבית. התנועה הזו מביאה לאיזון וגם מהווה בעצם תהליך התעוררות רוחני. החוויה היא אישית וכל אדם יכול לחוות את התהליך בדרכים שונות. מומלץ לתרגל עם מורים ומורות מוסמכים.

תרגול הקונדליני יוגה כפי שלימד יוגי בהג'אן מושפע ממסורות שונות, ביניהן מסורות טנטריות הודיות ובודהיסטיות, הטהה יוגה והדהרמה הסיקהית. עם זאת אין צורך להיות שייכים לדת או אמונה מסוימת על מנת לחוות את החוכמה של התרגול. הדגש הוא על החוויה הישירה הפנימית.

יוגי בהג'אן למד ממורים שונים לאורך השנים. הוא נולד בהודו, באזור שכיום שייך לפקיסטן. החזון שלו היה להביא למערב לימוד שהיה סודי והועבר בחניכה ממורה לתלמיד באופן מסורתי. הוא הרגיש שזוהי רוח הזמן, עם המעבר של האנושות לתקופה יותר דחוסה ועמוסה באתגרים למערכת העצבים. כך הוא התאים את התרגול למתרגל המערבי על מנת להפוך אותו לאפקטיבי ובטוח. בין מוריו השונים היו סנט הזארה סינג משושלת יוגית סיקהית, באבא וירסה סינג, שיוואננדה, Swami Dev Murti, Dhirendra Brahmachari ועוד. התרגול אם כך מושפע מכל מוריו וממסורות שונות של מורים ליוגה. יוגי בהג'אן שילב גם את הדהרמה הסיקהית כחלק מן הלימוד ותרגולים שונים נמצאים בספר הקדוש של הסיקהים הסירי גורו גראנט סהיב. (עוד על כך תוכלו לשמוע בפודקאסט על הג'פג'י).